Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na rozdíl např. od spínacích špendlíků, které bývaly známkou punku, nejsou dready jednoznačným přihlášením k určité subkultuře. Pořizují si je lidé blízcí techno scéně i world music, ti, kdo vyznávají návrat k přírodě, také surfaři a prostě všichni, kdo chtějí vypadat jinak. Jisté shodné znaky bychom ale mezi majiteli dreadů našli: je to především odpor ke konzumnímu životu, konformitě a násilí ve společnosti.


1

Dohola ne
Rodiny dreadařů obvykle propadnou panice, neboť se domnívají, že až se jednoho dne rozhodne účesu zbavit, bude muset jít dohola. To ale není pravda. I "zadreaděné" vlasy pomalu odrůstají a tyto volné odrosty je jednou za čas potřeba zatáhnout do dreadu, aby kolem hlavy nevlála vrstva volných vlasů. Pokud se člověk rozhodne pro změnu, právě v tento okamžik lze dread odstřihnout a z odrostlých vlasů vytvořit nový účes.

Nicméně platí pravidlo, že čím jsou dready starší, tím lépe vypadají. Dreadaři si svůj účes nepořizují jen na pár měsíců.

I dready se myjí
Ano, i dready se pravidelně myjí. Lze je mýt stejně jako normální vlasy, protože z tohoto pohledu je jedno, jestli má vlasové vlákno v průměru půl milimetru nebo třeba centimetr. I když mytí dreadů je třeba provádět opatrně, abychom pohybem prstů po pokožce hlavy zbytečně nevytahali vlasy z kořenů dreadů. Zatímco běžný krátký účes si lidé obvykle myjí přibližně dvakrát týdně, dready není potřeba tak často máčet. Uvědomte si totiž, co vlasy nejvíc mastí: časté česání a používání gelů, tužidel a další vlasové kosmetiky.
To jsou přesně ty věci, které v koupelně dreadaře nenajdete. Ale netěšte se, že se vám díky dreadům sníží spotřeba vody! Praní dreadů je námaha, protože šampon je z každého jednotlivého dreadu potřeba pořádně vymýt, jinak budou jeho zbytky v hlavě svědit.

2

Pravidelná údržba
Pokud sama uvažujete o pořízení dreadů, vězte, že "zadredit" lze všechny typy vlasů. Kudrnaté jsou samozřejmě nejlepší, protože se snadno zacuchají a nevyvlékají se tolik jako jemné rovné vlasy. Řídký porost hlavy lze nastavit umělým vlasovým vláknem, takže budete mít bohatý účes hodný obdivu.
Namísto do kadeřnictví budete jednou za čas navštěvovat "dreadového opraváře" (pokud nemáte šikovné kamarády), který vám dready dotáhne u hlavy a uvolněné prameny zaháčkuje zpět do dreadů. Nepřijdete o nic ani oproti kamarádkám, které si natáčejí vlasy. První noc po dotažení budete totiž spát jako na natáčkách.
Pokud i nadále patříte k zapřisáhlým odpůrcům dreadů, máte na to plné právo. Zkuste se ale na věc podívat trochu jinak: dready jsou prostě jen jedním z mnoha způsobů zdobení těla. Zaplétali si je už staří Egypťané, indičtí svatí muži, africké i germánské kmeny. Nejsou třeba fialové přelivy starších dam nebo umaštěné přehazovačky proplešlých mužů mnohem víc revoltující?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

.....

(anonymjaksvin, 14. 2. 2008 20:32)

dobrej članek